falStart

Posted by

Będąca na słoweńskim obozie drużyna Startu rozegrała swój pierwszy oficjalny sparing przed sezonem 2016/2017. Na początek trafił nam się rywal z najwyższej półki – uczestnik tegorocznej Ligi Mistrzów – AEK Ateny.  Dlatego niespecjalnie jest się czemu dziwić, że… wygraliśmy! Co prawda tylko jedną kwartę ale zawsze 😉 Mecz zakończył się bez niespodzianki – 49:73 dla drużyny greckiej.Od samego początku drużyna z Aten przeważała na parkiecie, już pierwsza kwarta zakończyła się wynikiem 12:26. Druga była bardziej wyrównana, gdyż przegraliśmy tylko jednym oczkiem 13:14. W trzeciej natomiast nastąpił pogrom, który co nieco przypomina nam niektóre mecze z zeszłego sezonu, jak chociażby ten z wyjazdowego meczu z Rosą gdy ostatnią odsłonę przegraliśmy 24:6. W tym przypadku stołeczna drużyna Grecji rozbiła nas 5:23. Przy wyniku 30:63 przed ostatnią kwartą można trochę rozluźnić szyki, wprowadzić nieco głębsze rezerwy co zaskutkowało tym, że zredukowaliśmy wynik klęski wygrywając czwartą kwartę 19:10.

Oczywiście nie ma co wysnuwać jakichkolwiek wniosków. Raz, że rywal na poziomie niespotykanym w naszej lidze. Dwa, że na tym etapie przygotowań raczej nie można mówić o jakimkolwiek zgraniu naszej drużyny, zwłaszcza, że testowanych było dwóch kompletnie nowych zawodników. Trzy, że mecze sparingowe nigdy nie są rozgrywane na 100%. To oczywista oczywistość, niemniej jednak wynik poszedł w świat i miejmy nadzieję, że lublinianie w kolejnych sparingach spiszą się nieco lepiej.

Odnośnie nowych twarzy na zgrupowaniu – to właśnie jedna z nich zdobyła najwięcej punktów dla naszej drużyny – Stefan Djordjevic. Serbski center (205cm), który do tej pory całkiem dobrze radził sobie w drugiej lidze greckiej (ostatnio w A.C. Doukas Basketball) zdobył 12 punktów do tego zebrał 8 piłek. Michał Jankowski dołożył 7 oczek, Balmazovic 6, Wiggins 5, Grzeliński tyleż samo, Ciecho i Trojan po 4, kolejny z testowanych Dejan Mlakar dorzucił 3, Jarek Uniłowski 2, Grzesiek Małecki 1 , Kowal i Bartek Pelczar wystąpili ale nie zanotowali zdobyczy punktowych. Cała drużyna zagrała na niziutkim procencie skuteczności z gy 33,3%. Z obwodu trafiliśmy tylko 3 na 15 prób, tablicę przegraliśmy 27:34 a o stylu i sposobie gry świadczy tylko 6 (!) asyst całej drużyny przy 17 rywali.

To może coś więcej na temat dwóch testowanych zawodników. Serb Djordjevic, urodzony 12 marca 1989 roku, swój zawodowy debiut zaliczył w sezonie 2006/2007 w… Unii Tarnów. W 19 meczach zdobywał średnio niecałe 9pkt i niecałe 2 zbiórki. Następnie występował w ligach krajów bałkańskich ale skrzydła rozwinął dopiero w 2 lidze greckiej, w której występuje od roku 2013. Średnia z ostatnich 3 lat w 3 różnych zespołach jest dość imponująca: 17,1 pkt przy skuteczności 60,5% i 7,0 zbiórki na mecz. Abstrahując od poziomu rozgrywek to statystyki robią wrażenie. Biorąc pod uwagę wczorajszy występ jest spora szansa, że serbski środkowy zostanie zawodnikiem Startu w nadchodzącym sezonie.

djordjevic

Zaś jeśli chodzi o Słoweńca Dejana Mlakara to urodził się on 25 styczna 1988 roku, ma 191 cm wzrostu i może grać zarówno na pozycji 1 jak i 2. Zawodową koszykówkę rozpoczął w 2006 roku w drużynie Geoplin Slovan w pierwszej lidze słoweńskiej z tą ligą związany był przez całą dotychczasową karierę. Statystyki nie są aż tak powalające jak Stefana bo tylko 5,9 pkt i 1,3 asysty na mecz. Najlepszym jego sezonem był 2012/2013 gdzie zanotował 15,6pkt i 3,8 asysty na mecz.

Dylan Page of Union Olimpija during basketball game Union Olimpija Ljubljana- Real Madrid in round 5 of Turkish Airlines Euroleague 2012/13 played in Arena Stozice, Ljubljana, Slovenia on November 9, 2012

Start Startu nienajlepszy ale będzie lepiej, mocno w to wierzymy!