Nowy rozgrywający

Posted by

Wiele serwisów internetowych podało informację jakoby nowym rozgrywającym Startu był w nadchodzącym sezonie 26-letni Amerykanin Doug Wiggins.Sam zawodnik na swoim profilu facebookowym potwierdza, że jego nowym kierunkiem w karierze będzie Polska. Zatem przedstawmy pokrótce sylwetkę zawodnika. Zawodnika z „przeszłością”.

doug
Doug Wiggins

Wiggins urodził się 26 stycznia 1988 roku w East Hartford w stanie Connecticut. Tam też trafił do swojej pierwszej uczelnianej drużyny University of Connecticut. Przez dwa lata szło mu średnio, zdobywał 6,8 punktu i 2 asysty na mecz, zdarzało mu się być zawieszanym przez trenera. To doprowadziło do tego, że musiał zmienić drużynę. Przeniósł się do University of Massachusetts, jednakże, przepisy NCAA stanowią iż w przypadku zmiany drużyny zawodnik musi mieć rok przerwy. Doug w tym okresie nieco się zagubił, cały ten rok spędził na imprezowaniu, towarzyszyły mu zarówno alkohol jak i narkotyki. Koniec końców w UMass nie zagrał ani jednego meczu, zostały wyrzucony z uczelni kiedy jego koledzy pobili ochroniarza, choć jak on sam twierdzi – nie było go nawet przy tym incydencie.

Po tych niezbyt wesołych przygodach z NCAA Wiggins grał kilka sezonów w podrzędnych ligach amerykańskich, zajął się też szkoleniem młodzieży. Ostatecznie poprosił o pomoc swojego byłego trenera z UConn, który pomógł mu podpisać pierwszy profesjonalny kontrakt. W sezonie 2014/2015 został zawodnikiem portgualskiej Vitorii Guimaraes. Odpalił całkiem nieźle – rozegrał 20 meczów, podczas których spędził średnio 23,6 minuty. Zdobycze to średnio 11,2 pkt. 2,8 zbiórki i 4,7 asysty na mecz przy skuteczności 45,3%. Drużyna zakończyła sezon na drugim miejscu a w play-offach dotarła aż do finału, gdzie przegrali 3-0 ale po zaciętych meczach z Benficą Lizbona.

Po tak udanym sezonie Wiggins przeniósł się w nieco bardziej egzotyczne koszykarsko klimaty – mianowicie do fińskiej ekipy Salon Vilpas. Amerykanin odgrywał tam główną rolę. Rozegrał wszystkie 36 spotkań sezonu zasadniczego ze średnią 31,4 minuty na mecz. Był najlepszym strzelcem drużyny ze zdobyczą 15,6 pkt na mecz przy skuteczności 44,8%. Do tego dołożył 4,2 zbiórki, 5,6 asysty oraz 2,3 przechwyty. Jego team awansował do play-off z 6 miejsca lecz zakończył przygodę już w pierwszej rundzie ulegając Kouvot 2-3.

Jest zatem progres, miejmy nadzieję, że w Starcie Doug będzie kontynuował swój rozwój, że jego statystyki jeszcze wzrosną co przyczyni się dla całego dobra drużyny a kto wie, może Wiggins podtrzyma swoją passę i wprowadzi kolejną drużynę do play-off 😉 Oby oby..

Anyway – Welcome Doug! We are looking forward to see you at Globus Arena!

Wyczyny nowego kolegi możecie obejrzeć między innymi tu: