Pre-season 2018-19 czyli ogórki w natarciu

Posted by

Dzieje się. Parafrazując słowa słynnego hitu:

Ciekawie w ogródku PLK na grządce,

Asseco już jest w pierwszej piątce.

Turów bez licencji, tam Stal jest bez chaty

A nad MKSem są BATy.

Ogórek, ogórek, ogórek…

Tak, tak. Z 17 drużyn, komisja weryfikacyjna ligi przyznała licencję na tę chwilę tylko 14 zespołom. Według nowych reguł, każda ekipa, która ma zasądzony i nieuregulowany wyrok w trybunale arbitrażowym BAT lub KTA, nie otrzyma licencji na grę w nadchodzącym sezonie. W takiej sytuacji znajduje się MKS Dąbrowa Górnicza. Mają 7 dni na odwołanie się i w tym czasie mogą jeszcze uregulować zaległości względem Kerrona Johnsona.

Jeśli chodzi o srebrnych medalistów to liga najwyraźniej ma dość organizowania meczów na sali gimnastycznej. Nowa hala  w budowie, jakaś szansa jest, że na drugą połowę sezonu będzie gotowa, więc być może Stal zastosuje „wariant gliwicki” czyli pierwsza runda na wyjeździe. Albo „u siebie” w nieodległym Kaliszu.

Najłatwiej komisja miała z Turami, gdyż klub… wycofał wniosek o tymczasową licencję. Brak porozumienia władz klubu ze sponsorem strategicznym skutkuje tym, że kolejna organizacja znika, oby na chwilę, z koszykarskiej mapy Polski. Słabo ale co zrobisz jak nic nie zrobisz… Czarni powoli powstają z popiołów (ubiegają się o dziką kartę w 1 lidze), więc trzeba mieć nadzieję, że i w Zgorzelcu znajdą się fanatycy, którzy postawią z powrotem na nogi upadłe Tury.

Na rynku transferowym równie ciekawe posunięcia. Zacznijmy może od Startu, gdyż u nas niespotykana jak dotąd stabilizacja. Na pewno nie zobaczymy w przyszłym sezonie Chavaughna, gdyż on już podpisał kontrakt w estońskim BC Kalev/Cramo. Prawdopodobnie nie będziemy na Globusie oglądać Ciecha, który w wywiadzie dla klubu dał sygnał, że prawdopodobnie będzie szukał wyzwań w 1 lidze. Raczej trzeba będzie poszukać zmiennika dla Romana, ponieważ Darryl zerwał więzadła w kolanie. Jest już po operacji ale powrót po takiej kontuzji musi zająć trochę czasu. A sam Darryl nie próżnuje, kto wie, może już rozpoczął proces przekwalifikowywania się 😉 Został… gospodarzem talk-show pt. „Stay Tuned with D.Rey”. Jak to mówią: człowiek z Villanovy wyjdzie ale Villanova z człowieka już niekoniecznie 😉


Z innych, większych ciekawostek tego międzysezonu. Asseco Gdynia odeszło od zasady „PL ONLY”!  Asseco utrzymało trzon z poprzedniego sezonu i zatrudniło trzech Amerykanów – Josha Bosticka z włoskiej Serie A, Benjamina Emelogu z NCAA i… Jamesa Florence’a! Asseco podpisało kontrakt z Łapetą! Asseco będzie grało w Euro Cup! Asseco jest bliskie podpisania Dylewicza! Asseco jest mocnym kandydatem do czołówki ligi! Asseco… już nie jest Asseco! Teraz będzie Arką.

Nie mniejszą niespodzianką jest masowy recykling Stali… A może nie. Może kłopoty z licencją i drastyczna redukcja składu to kolejny, zły znak-sygnał. Tylko co w takim razie zrobił trener Kamiński podpisując kontrakt w Ostrowie? Póki co to jedyny nabytek klubu. Odeszło za to wielu: Marković, Łapeta, Kostrzewski, Holt, Surmacz, Łukasiak, Ochońko… Nie wiem co tam się dzieje ale nie wygląda to najlepiej.

Ze stalowego zamieszania skorzystał mistrz Polski. Anwil podziękował Nowakowskiemu, Leończykowi i Wojciechowskiemu a w zamian za to podpisali Markovica, Kostrzewskiego i Parzeńskiego. Moim zdaniem – dobra zmiana.

Co tam jeszcze…  Stelmet pozyskał radomskiego Sokoła a Tomek Kelati jeszcze się waha między Stelmetem, Anwilem a odpuszczeniem (części) sezonu z powodu kłopotów zdrowotnych. W Radomiu przemeblowanie konkretne. Począwszy od nowego trenera, którym został, grający jeszcze w poprzedniej kampanii, Robert Witka. A skończywszy na całkowitej wymianie zagranicznego zaciągu. Trotterowi chyba spodobało się w Polsce bo z Sopotu przeniósł się właśnie do Radomia. A propos Trottera, w Toruniu podobnie jak u nas – stabilizacja, na razie odeszło dwóch – Jeszke do Sopotu a Cosey do… Seulu :O

Z takich mniej wstrząsających rzeczy można dodać, że na Globusie ponownie zobaczymy Alana Czujowskiego, który zasilił barwy AZSu. Oraz, że na tę chwilę nie zobaczymy Marcina Salamonika, któremu GTK podziekowało za współpracę :/ Jednakowoż trzymamy kciuki za utrzymanie ekstraklasowego poziomu! King konsekwentnie stawia na Litwinów, do ich składu dołączył Martynas Sajus. Zaś średnia wieku aktualnego składu Krosna (8 zawodników) to… 22 lata. Ciekawy eksperyment.

To by było chyba na tyle. Jakby pojawiło sie coś nowszego w sezonie ogórkowym to na pewno się odezwiemy 😉